Pierwszy samochód

Pierwszy samochód

Gdyby zapytano każdego z nas, jaki był najbardziej stresujący moment w naszym życiu, zapewne wielu odpowiedziałoby: "Egzamin na prawo jazdy". Ci, którzy mają to już za sobą wiedzą jakie to uczucie, kiedy mamy wreszcie w ręce upragniony dokument.

Wtedy większość decyduje się rozejrzeć za samochodem. Na ogół uważamy, że człowiek po zdaniu egzaminu powinien możliwie szybko zacząć swoją przygodę za kierownicą.

Niewątpliwie jest to słuszny pogląd, ponieważ czym dłużej będziemy zwlekać, tym większe prawdopodobieństwo, że zapomnimy wielu rzeczy wyniesionych z kursu lub będziemy odczuwać większy strach przed jazdą. Wtedy decydujemy się znaleźć samochód, posługując się przeważnie dwoma kryteriami. Po pierwsze - tanie, po drugie - ekonomiczne. Na giełdzie samochodów używanych, możemy znaleźć wiele okazyjnych ofert. Ustalmy sobie kwotę, do której będziemy szukać samochodu.

5 tysięcy złotych

Jest to kwota, za którą niewątpliwie możemy znaleźć coś ciekawego, jednak będziemy musieli dobrze poszukać i mieć sporo szczęścia. Przede wszystkim, należy skupić się na tym, w jakim samochód jest stanie, zarówno wizualnym jak i technicznym. Najlepiej kupić samochód z możliwie najniższą pojemnością silnika, aby uniknąć ogromnych sum za ubezpieczenie pojazdu. Pierwszy samochód powinien być ekonomiczny, mało awaryjny i niedrogi w utrzymaniu.

Brzmi jak bajka? A jednak nie!

Na pierwszy ogień wysuwa się niezawodna niemiecka maszyna - Volkswagen Golf IV Samochód około 15 letni, znany ze swojej bezawaryjności oraz tanich części zamiennych. Te modele można znaleźć z ciekawą wersją wyposażenia (elektryczne szyby, klimatyzacja etc.). Dodatkowym plusem samochodu jest fakt, że doskonale współpracuje z instalacją gazową LPG.

Dobrze wykonana instalacja gazowa LPG potrafi zapewnić bezawaryjność, rzadkie przeglądy, a przede wszystkim to na czym najbardziej nam zależy, a więc niewielkie koszty użytkowania. Są jednak tacy, którym Golf kojarzy się tylko i wyłącznie z kijem baseballowym w bagażniku oraz nieprofesjonalnie przyciemnionymi szybami czy obniżonym zawieszeniem. W porządku, na Golfach świat się nie kończy.

A może nieco tańsza opcja

Nie odbiegając od tematu niemieckiej motoryzacji znajdujemy podobny samochód - Volkswagen Polo. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to "tańsza wersja Golfa". Coś na pewno w tym jest. Polo nie ma tak nieskazitelnej opinii jak poprzednik, jednak w dalszym ciągu jest to solidny samochód za nieduże pieniądze, który może posłużyć dobre kilka lat.

Niemieckie samochody to jednak nie wszystko

Jak świat motoryzacji długi i szeroki, tak wiele możliwości z przeróżnych stron owego świata. Zatrzymajmy się na chwilę w Japonii. Honda Civic V to samochód niewątpliwie "oblegany" przez początkujących kierowców. Japońska wytrzymałość naprawdę w tym przypadku się sprawdza, jednak niestety nie w każdym calu. Temu modelowi nie można rzeczywiście nic zarzucić w kwestii wytrzymałości silnika. Jako wadę można zaliczyć fakt, że samochód nie należy do oszczędnych pod względem spalania benzyny. Samochód od strony technicznej przez wiele lat sprawuje się wzorowo. Niestety kwestia wizualna jest daleka od ideału. Rdza, to właśnie mankament owego modelu. Szczególnie nadkola oraz progi lubią ulegać korozji. Wśród wad tego modelu warto jeszcze wspomnieć o fakcie, że samochód ten (zwłaszcza w wersji hatchback) jest często bardzo "ostro" eksploatowany przez właścicieli i ciężko o zadbany i solidny model. Inaczej sprawa wygląda jednak w sedanach.

Mały może więcej

Małe auto, zwinne, świetnie sprawujące się w zatłoczonym mieście? Czemu nie. Zawsze łatwiej znaleźć miejsce parkingowe w godzinach szczytu. Tu kilka propozycji: Daewoo Matiz to samochód, można by było pomyśleć, przeznaczony raczej dla żeńskiej części społeczności kierowców, jednak ma też swoich zwolenników wśród panów. Samochód mały, przestronny, ekonomiczny, tani w utrzymaniu, za niską cenę. W dodatku czterodrzwiowy i z całkiem niezłym wyposażeniem w stosunku do ceny. Czego chcieć więcej? Drugi przykład to Fiat Seicento, który ma podobne usposobienie jak poprzednik, jednak cena jest tutaj nieco wyższa, która w przeróżnych modelach waha się od 3 do 6 tysięcy.

Długie i żmudne bywają poszukiwania pierwszego samochodu. Warto kilka modeli obejrzeć na żywo. W przypadku kupna samochodu z instalacją LPG, warto zapytać właściciela, ile lat pozostało do końca ważności butli, gdyż po 10 latach od zamontowania, konieczne jest pokrycie kosztu wymiany butli na nową. Nie zniechęcajmy się po kilku dniach nieudanych poszukiwań. Czasem potrzeba dużo czasu, aby znaleźć prawdziwą perełkę.

Powyższe przykłady są jedynie propozycjami, każdy zdecyduje za kółkiem, którego z samochodów rozpocznie swą przygodę na drodze. Można również krótkoterminowo skorzystać z wypożyczalni samochodów osobowych.Podobne:
Skup samochodów uszkodzonych
Skupujemy również samochody uszkodzone i powypadkowe, a nawet niesprawne. Po te auta przyjeżdżamy własnym transportem.
Formularz
Formularz skupu auta. Prosimy o wypełnienie formularza celem ustalenia wartości samochodu.  
Kontakt
Kontakty do skupu samochodów: Warszawa telefoniczny elektroniczny bezpośredni