Skup aut, komis oraz samodzielna sprzedaż samochodu - porównanie trzech opcji

Skup, komis oraz samodzielna sprzedaż samochodu - porównanie trzech opcji

Rynek kupna samochodów jest szeroki, w związku z tym oferuje nam wiele możliwości na dokonanie udanej transakcji sprzedaży pojazdu. Nasz wybór zależy od tego, jakie czynniki uznamy za priorytetowe.

Dla jednych sprzedawców decydująca kwestią są finanse, podczas gdy dla innych liczy się wygoda oraz czas, a także bezpieczeństwo dokonywanej transakcji. W zasadzie do wyboru mamy trzy opcje: samodzielną sprzedaż, skorzystanie z usług skupu aut lub z komisu. Jak wygląda zdecydowanie się na każdą z tych usług w kontekście poszczególnych czynników?

Cena, jaką jesteśmy w stanie uzyskać

Biorąc pod uwagę cenę, jaką możemy sobie zażyczyć za nasz pojazd, to na tym polu wygrywa samodzielne przeprowadzenie transakcji. W końcu skup samochodów oraz komis, jako pośrednicy, muszą pobrać należną dla swej pracy opłatę. Jednak nawet przy sprzedaży na własną rękę musimy liczyć się z poniesieniem kosztów naprawy, czasami nawet dość sporych. W końcu doprowadzenie samochodu do bardzo dobrego stanu wymaga skorzystania z usług szeregu specjalistów. Tymczasem oddając auto do skupu samochodów nie musimy martwić się o jego dobry stan - niektóre skupy podejmują się kupna samochodów będących w każdym stanie. Nieważnym jest, czy nasz pojazd przeszedł kolizję, czy nawet wypadek - poproszenie o wycenę nawet zniszczonych pojazdów często kończy się podpisaniem umowy sprzedaży ze skupem. Warto dodać, że gotówkę otrzymujemy w takim wypadku od razu, podczas gdy samodzielne poszukiwanie kupca może ciągnąć się miesiącami i wcale nie musi przynieść efektu.

Czas, jaki trzeba poświęcić

Jeżeli chodzi o czas, jaki ogółem zajmuje sprzedaż samochodu, to czynnik ten przemawia na zdecydowaną korzyść skupu. W przypadku samodzielnej sprzedaży lub korzystania z usług komisu musimy czekać, zanim dojdzie do znalezienie odpowiedniego nabywcy. Natomiast pracownicy skupu samochodów są w stanie profesjonalnym okiem ocenić nasz samochód w krótkim czasie i w kilka minut później przedstawić nam ofertę.

Wygoda przeprowadzania transakcji

W każdym z trzech przypadków, jakie są brane pod uwagę, należy dokonać podpisania umowy kupna-sprzedaży. Osobom, które nie znają się na formalnościach, często trudno jest ocenić czy dana umowa zawiera wszystkie wymagania określane przez prawo. Dlatego załatwienie odpowiednich formalności na własną rękę jest żmudne i znowu wymaga od nas poświęcenia czasu na zorganizowanie całej transakcji. Jeżeli zdecydujemy się na ofertę, jaką proponuje nam skup samochodów używanych, nie musimy martwić się o dokumentację. Pomiędzy dwoma stronami zawierana jest umowa oparta na jasnych warunkach. Co więcej, pracownik skupu może pomóc nam w dokonaniu innych formalności, jak na przykład wypowiedzenia umowy OC. Przy korzystaniu z usług skupu aut widoczna jest jeszcze jedna zaleta, a mianowicie możliwość dokonania sprzedaży w miejscu wygodnym dla klienta.

Na zakończenie

W porównaniach przytoczonych powyżej jasno widać, że wiele z nich przemawia na korzyść skupu samochodów. Jedynie w przypadku, gdy za priorytet wyboru uznamy cenę, to bardziej opłacalnym wydaje się być przeprowadzenie transakcji na własną rękę, co jednak wiąże się z wieloma zobowiązaniami.Podobne:
Wypożyczanie, wynajem samochodów
Wypożyczanie, wynajem samochodów Wypożyczalnie samochodów powstają jak grzyby po deszczu. Są to zar
Skup samochodów - konkurencja dla komisu samochodowego
Skup samochodów - konkurencja dla komisu samochodowego Komisy samochodowe obecne są w Polsce od bar