Wypożyczanie, wynajem samochodów

Wypożyczanie, wynajem samochodów

Wypożyczalnie samochodów powstają jak grzyby po deszczu. Są to zarówno wypożyczalnie samochodów osobowych jak i wypożyczalnie busów. Niegdyś wypożyczalnie nie były tak popularne jak w dzisiejszych czasach. Za współczesnym wzrostem zainteresowania z wypożyczania samochodów stoi kilka faktów.

Pierwszy i najważniejszy to przede wszystkim wzrost zamożności Polaków, który powoduje, że coraz więcej z nas w razie potrzeby może w ogóle spróbować poratować się tą formą pozyskania samochodu.

Jaki są rodzaje wypożyczeń?

W przypadku wypożyczania samochodów możemy je podzielić na kilka grup pod względem wielu kryteriów.  Na przykład rodzaj auta jednym z takich kryteriów, mamy np.:

  • - wypożyczalnie samochodów osobowych,
  • - wypożyczalnie samochodów dostawczych,
  • - wypożyczalnie busów,
  • - wypożyczalnie samochodów ciężarowych,
  • - inne

Niezależnie od tego jakie auta chcemy wypożyczyć, bardzo ważne jest aby mieć świadomość kiedy i w jaki sposób auto można wypożyczyć.

Auto można wypożyczyć na dwa sposoby:

  • - wynajem krótkoterminowy,
  • - wynajem długoterminowy.

Wynajem krótkoterminowy jest bardzo szybką forma wypożyczenia samochodu. W zasadzie po zapłaceniu zaliczki i wylegitymowani się, możemy zasiąść za kierownicą wypożyczonego samochodu. Auto można wypożyczyć na krótki okres czasu, czasami nawet na kilka godzin, więc można wypożyczyć czasem auto z wyższej półki. Z wynajmem długoterminowym sprawa ma się nieco inaczej. Wynajem załatwia się nieco dłużej, ale najczęściej jego okres trwania to nawet kilka lat, dostajemy firmowo nowe auto, a cena jest przystępniejsza niż w przypadku wynajmu krótko terminowego. Przy wynajmie długoterminowym realniej również oceniamy przedmiot najmu. Auto jest zazwyczaj mniej wyszukane niż wybierane podczas krótkiego terminu wynajmu.

Dlaczego wynajmujemy samochody?

Czy to wynajem samochodu osobowego czy to wynajem busa, powody są podobne. Główny to fakt że nie potrzebujemy dwóch samochodów na stałe i dlatego raz na jakiś czas potrzebujemy wynająć auto. Kolejnym czynnikiem są częste podróże. Jeśli wyjeżdżamy często, to warto wynająć auto w miejscu przeznaczenia. Jeszcze inny to fakt nieposiadania własnego samochodu i konieczność jego wynajmowania z tym związana.

Jakie są plusy i minusy wynajmowania samochodów?

Wynajem samochodów jest podobnie jak wszystko obarczony pewnymi wadami oraz posiada zalety. Jeżeli chodzi o wynajem to chyba największą jego wadą jest cena. Czy to będzie wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy, to cena wyjdzie nam sumarycznie drożej niż jak byśmy posiadali samochód na stałe. Do plusów możemy zaliczyć natomiast kilka innych faktów, które wiążą się z nieposiadaniem samochodu właśnie.

Wynajmując samochód (nie licząc benzyny) omijają nas koszty eksploatacyjne samochodu. Do tego należy podkreślić, że wynajmując krótkoterminowo samochód wynajmujący musi nam przekazać maszynę w stu procentach sprawną, Natomiast kiedy wynajmujemy samochód długoterminowo, w cenie wynajmu mamy uwzględniony serwis, który zadba o to aby wypożyczona nam maszyna była długo w dobrym stanie technicznym (jak to się mówi na chodzie).

Zaznaczyć ponadto wypada, że wynajem długoterminowy (forma najbardziej podobna do kredytu) jest najbezpieczniejszą metodą na pozyskanie sprzętu. Sumarycznie wychodzi najdrożej, ale wynajmując nie ryzykujemy że w przypadku opóźnień ze spłata rat, zabiorą nam i sprzęt i jednocześnie będą żądać spłaty kredytu albo leasingu. W przypadku wynajmu krótkoterminowego sytuacja jest jeszcze bardziej klarowna, płatności dokonuje się zaraz przy wynajmie więc nawet jeśli byśmy nie mieli środków na dalszy wynajem to i tak wynająć nie będziemy mogli.

Wynajem samochodów osobowych, busów jak i aut dostawczych to prężnie rozwijająca się branża usług, które są coraz bardziej potrzebne i popularne, a co najważniejsze coraz większe grono ludzi korzysta z takich usług. Zanim kiedykolwiek pomyślimy o kredycie na samochód, lub leasingu, warto najpierw rozważyć kwestie wynajmu długoterminowego, który może nam dać przede wszystkim poczucie spokoju i bezpieczeństwa, coś co zawsze stoi pod znakiem zapytania, kiedy mamy zwyczajny kredyt.Podobne:
Skup samochodów - konkurencja dla komisu samochodowego
Skup samochodów - konkurencja dla komisu samochodowego Komisy samochodowe obecne są w Polsce od bar
Skup aut, komis oraz samodzielna sprzedaż samochodu - porównanie trzech opcji
Skup, komis oraz samodzielna sprzedaż samochodu - porównanie trzech opcji Rynek kupna samochodów jest szer